Gramy wyłacznie na żywo!
Irek Dudek

Shakin` Telegram

Jeśli chcesz być powiadamiany o najważniejszych depeszach dotyczących Shakin Dudi, skrupulatnie przygotowy- wanych przez Dział Propagandy i Czarnego P.R., zapisz się na Shakindudowy Telegram!

Irek Dudek

Showman

Ireneusz Dudek – rock`n`rollowiec i bluesman, szerokiemu kręgowi odbiorców znany jako Shakin` Dudi. Artysta niepokorny i poszukujący. Wokalista i wirtuoz gry na harmonijce. Showman, dla którego scena jest prawdziwym żywiołem. Irek rozpoczął swoją karierę w bluesowej Apokalipsie. Później był Irjan i Irek Dudek Blues Session. Liczne koncerty, festiwale (w tym Rawa Blues, obecnie największy bluesowy festiwal w Europie, który Dudek organizuje co roku). Wierne grono fanów, których fascynował stylowy, czarny wokal Dudka. W jego bluesowych poszukiwaniach uczestniczyło wielu znanych muzyków: Borysewicz, Apostolis, Błędowski, Urny.

Shakin'

1984 rok przynosi przełom w karierze artysty. Irek powołuje do życia szalony, rock`n`rollowy zespół o nazwie Shakin` Dudi. Do współpracy zaprasza Darka Duszę, gitarzystę punkowej Śmierci Klinicznej. Gitarzystę i tekściarza. Wspólnie tworzą piosenki, które staną się wielkimi przebojami: „Au sza la la la”, „Za 10 minut trzynasta”, „Zastanów się, co robisz”, „Oh, Ziuta”. Prześmiewcze teksty Duszy i ekspresyjny wokal Dudka to znak rozpoznawczy zespołu, który koncertuje na rockowych festiwalach takich jak Jarocin, Rock Arena, Rockowisko itd. Koncerty Shakin Dudi to prawdziwe szaleństwo – bieganie po fortepianach, oblewanie publiczności wodą, totalna demolka, a jednocześnie wspaniała zabawa w rock`n`rollowym rytmie. Zespół cieszy się ogromną popularnością, która wzrasta po nagraniu pierwszych singli i pierwszej płyty długogrającej pod tytułem „Złota płyta”. Shakin Dudi okupuje czołówki list przebojów, zdobywa nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu, nagrywa kilka programów telewizyjnych i teledysków.

Poszukiwania

W 1986 r. będąc u szczytu popularności Shakin` Dudi zawiesza działalność. Nad komercyjnym sukcesem bierze górę skłonność Dudka do twórczych poszukiwań. Irek konsekwentnie realizuje kolejne projekty: The Dudis, Irek Dudek Symphonic Blues. Nagrywa płyty z nowymi pomysłami, wspartymi tekstami Darka Duszy. Koncertuje mało, koncentrując się na festiwalu Rawa Blues, gdzie co roku prezentuje premierowy materiał.

Powrót Shakin'

Efektem twórczych poszukiwań jest reaktywowanie Shakin` Dudi i nagranie płyty „Platynowa płyta”. Jest ona inspirowana popularnym za oceanem neo-swingiem, stylem łączącym rock`n`rollową ekspresję z synkopowanymi rytmami. Dalsze poszukiwania owocują powstaniem w 2001 r. Big-Bandu Shakin` Dudi. Jedenastoosobowa sekcja dęta, fortepian, kontrabas, bębny zostaje wzmocniona punkową gitarą Darka Duszy. W tym składzie zespół nagrywa dla wytwórni Universal „Płytę roku”. Znajduje się na niej 12 premierowych utworów skomponowanych przez Dudka, z tekstami Duszy. Od spokojnych swingujących ballad, po punkowe boogie. Od stylowego rock`n`rolla po reggae. Muzyka żywa, na wskroś nowoczesna, jakiej wcześniej nie było. Awangarda awangardy. A na koncertach... Pełen odjazd, wielki show – wielka neo-swingowa zabawa.

IrekDudek.pl Rawa Blues Festival
Copyright © 2004-2014 Shakin' Dudi
webdesign / cms / admin: Remigiusz Orowski